O projekcie

Tytuł projektu: Perspektywa dziwaczna w Polsce. Próba skompletowania i usystematyzowania informacji oraz materiałów dotyczących zainteresowania rzutem anamorficznym na  terenie Polski.


Badania pozwalają na skompletowanie wiedzy i informacji na temat zainteresowania anamorfozą w Polsce. Źródłem informacji są traktaty dotyczące rzutu anamorficznego oraz obrazy, ryciny anamorficzne zarówno sprowadzane z zagranicy do Polskich bibliotek i muzeów jak i te stworzone przez polskich artystów i historyków. W ramach projektu wykonywane są kwerend we wszystkich znaczących muzeach i bibliotekach w Polsce celem odnalezienia jak największej liczby materiałów o charakterze anamorficznym. Są one poddawane analizie, która umożliwi klasyfikacje odnalezionych dzieł a traktaty pozwolą na usystematyzowanie wiedzy na temat badań nad rzutem anamorficznym w Polsce. Dokonywana jest także rekonstrukcja siatek deformacyjnych, które były stosowane przy tworzeniu wybranych dzieł. Obecnie powstaje baza komputerowa dzieł i traktatów anamorficznych ułatwiającą wyszukiwanie materiałów zarówno pod kątem daty powstania, autora jak i specyfikacji zastosowanej siatki. W czerwcu 2016 roku planowana jest też wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej po tytułem "Perspektywa dziwaczna w Polsce", która będzie podsumowaniem prowadzonych badań. Więcej o wystawie tutaj.

Praca powstaje w wyniku realizacji projektu badawczego o nr 2012/07/N/HS2/00679 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz