O wystawie

Anamorfoza to celowa deformacja obrazu, która znika dopiero, gdy spojrzymy na dzieło z odpowiedniego punktu. Iluzjonistyczne dzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem w XVII i XVIII wieku, jednak współcześnie przeżywają renesans dzięki popularnie nazywanym rysunkom "3D”, które możemy podziwiać m.in. na chodnikach.



W czerwcu br planowana jest wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej po tytułem "Perspektywa dziwaczna w Polsce. Wystawa starych druków, rękopisów i dzieł anamorficznych". Organizatorami wystawy jest Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Biblioteka Jagiellońska w ramach realizacji projektu badawczego o nr 2012/07/N/HS2/00679 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Wystawa prezentuje traktaty matematyczne odnalezione w Bibliotece Jagiellońskiej, w których znajdują się ryciny anamorficzne oraz opisy konstrukcji różnego rodzaju anamorfoz. Dodatkowo zaprezentowane zostaną reprodukcje kart rękopisów opisujących rzut anamorficzny oraz kopie anamorficznych rycin. W zrozumieniu działania mechanizmu działania a jednocześnie iluzjonistycznego piękna anamorfoz pomogą nam animacje Tomasza Lenarcika.

Ponadto będzie można zobaczyć dzieła współczesnych POLSKICH artystów (Sławomira Chrystowa Marcina Czai, Ryszarda Paprockiego, Zofii Szczęsnej i Elżbiety Wierzbickiej) i zagranicznych (Hansa Hamngrena), zajmujących się tworzeniem anamorfoz. Część dzieł zostało wykonanych specjalnie na wystawę, a nawet jedno będzie tworzone na żywo w dniu wernisażu, 8 czerwca, w sali wystawowej. Od 10 rano Ryszard Paprocki wraz Marcinem Czają będą na naszych oczach malować na podłodze sali wystawowej anamorfozę "3D". Będzie zatem okazja wypytać ich o szczegóły i zobaczyć ile pracy i czasu zajmuje namalowanie iluzjonistycznej przepaści.




Dodatkowo wernisażowi, planowanemu na 8 czerwca, towarzyszyć będą zarówno warsztaty rysowania zdeformowanych dzieł za pomocą siatek deformacyjnych, a także wykład w trakcie którego zaprezentowany został rozwój anamorfozy na świecie a także wiele ciekawych przykładów.

W soboty 11 i 18 czerwca po wystawie będzie oprowadzać kurator wystawy, Ada Pałka.

Wystawie będzie towarzyszyć wydanie folderu oraz dodatkowo obszernego katalogu.

Szczegółowe informacje:
  • Wystawa potrwa od 8 do 29 czerwca 2016 r.
  • Wernisaż: 8 czerwca 2016 r. godz. 17:30;
  • Wykład: 8 czerwca 2016r. godz. 18:15 w Sali Konferencyjnej w BJ; 
  • Warsztaty: 8 czerwca 2016 r. godz. 15:00, w Sali Konferencyjnej w BJ (zapisy trwają);
  • Tworzenia anamorfozy na żywo: 8 czerwca 2016 r. od 10:00 w Sali Wystawowej BJ.
  • Oprowadzanie kuratorskie: 11 i 18 czerwca (sobota) 2016 r. godz. 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00.
  • Miejsce: Sala Wystawowa, Biblioteka Jagiellońska (BJ), al. Mickiewicza 22, Kraków.
  • Godziny otwarcia wystawy: pon.-wt. 10-17, śr.-pt. 10-15, sob. 10-14.

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Więcej o badaniach i projekcie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz