poniedziałek, 30 maja 2016

KONKURS

Od 1 do 21 czerwca br. w Krakowie w ponad 20 miejscach będzie można znaleźć plakat Naszej wystawy „Perspektywa dziwaczna w Polsce”. W związku z tym chciałam ogłosić konkurs, na odnalezienie jak największej liczby plakatów. Osoba która znajdzie i sfotografuje najwięcej plakatów w różnych miejscach w Krakowie wygra oficjalny katalog wystawy.

Ponad stu stronicowy katalog o którym pisze, zostanie wydany po zakończeniu wystawy (na wystawie będzie jednak do zabrania na pamiątkę mały folder), nie będzie możliwości go kupić ani, z powodu niskiego nakładu, nie będzie rozdawany na wystawie. Dlatego konkurs to niepowtarzalna okazja do zdobycia go i otrzymania dedykacji od autora, czyli mnie ;)

Zasady konkursu: wystarczy zrobić zdjęcie (nawet telefonem) znalezionemu na terenie Krakowa plakatowi wystawy „Perspektywa dziwaczna w Polsce” tak, aby było widać plakat i mniej więcej miejsce-otoczenie w którym się znajduje, żeby była pewność, że zdjęcia pochodzą z różnych miejsc, a nie że to różne zdjęcia jednego plakatu. Zdjęcia można wysyłać na bieżąco na adres adamorfoza[@]gmail.com w tytule maila wpisując „konkurs”, a w treści maila podając swoje imię i nazwisko oraz miejsce wykonania zdjęcia (ulica, budynek). Ja po zakończeniu konkursu, posumuje wysyłane przez Państwa maile ze zdjęciami.



Biorąc udział w konkursie wyrażają Państwo tym samym  zgodę na wykorzystanie zdjęć na stronach promujących wystawę (oczywiście zostaną podpisane, że to Państwo są ich autorami) oraz, że są Państwo autorami tych zdjęć. Niestety trochę formalności musi być.

Zdjęcia można nadsyłać od 1 do 22 czerwca, w przypadku osób robiących zdjęcia na kliszy, które wymagają wywołania, skany zdjęć mogą zostać nadesłane do 26 czerwca.
Wyniki konkursu ogłoszę 1 lipca br.
W przypadku remisu, spośród uczestników w taką samą liczbą sfotografowanych plakatów wyłonię trzech zwycięzców drogą losowania.
Dodatkowo osoba, wykonała najciekawsze wg mojej subiektywnej oceny zdjęcie również dostanie nagrodę-katalog!



środa, 25 maja 2016

Wystawa "Perspektywa dziwaczna w Polsce" 8-29 czerwca 2016 r.



W czerwcu (od 8 do 29 czerwca) w Krakowie w Bibliotece Jagiellońskiej będzie można zobaczyć wystawę "Perspektywa dziwaczna w Polsce. Wystawa starych druków, rękopisów i dzieł anamorficznych" (więcej o wystawie w odpowiedniej zakładce).
Organizatorem wystawy jest Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Biblioteka Jagiellońska, a kuratorem wystawy jest Ada Pałka (tj. ja :)



Strona wydarzenia na FB

Wystawa jest skromnym, acz ważnym podsumowaniem ponad trzy letnich badań nad zagadnieniem anamorfozy (zwanej też perspektywą dziwaczną) w Polsce.

Wernisaż planowany jest na 8 czerwca na godz. 17:30 i odbędzie się w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry).

Jednak zapraszamy już wcześniej, gdyż od godziny 10 rano Ryszard Paprocki i Marcin Czaja, będą tworzyć na oczach przechodniów i czytelników ogromną, 2x4m anamorfozą "3D" na podłodze biblioteki.

Projekt Ryszarda Paprockiego, źródło


O 15:00 w sali konferencyjnej odbędą się warsztaty rysowania anamorfoz dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Zapisy trwają


Rys. namalowany przez uczestnika poprzednich warsztatów


A dla spragnionych wiedzy o anamorfozie, po wernisażu odbędzie się wykład o 18:15, w którym opowiem o początkach anamorfozy, jej przykładach ze świata oraz o jej licznych zastosowaniach.


Poprzedni wykłady, który odbył się w Otwartej Pracowni
fot. Anna Chomczyńska


Jako, że nie każdy może pojawić się w środku tygodnia na wernisażu, dodatkowo zaplanowaliśmy w dwie kolejne soboty tj. 11 i 18 czerwca oprowadzanie kuratorskie. Będę obecna (ja-kurator) na sali wystawowej od 10 do 14. Planujemy oprowadzanie o pełnych godzinach, lub jak zbierze się grupa.


Zdjęcie z poprzedniej wystawy, która odbyła się w Stacji Naukowej PAN w Paryżu
w ramach o polsko-francuskiego spotkania badaczy XVIII wieku, na temat Rzeczypospolitej i Francji w XVIII stuleciu



W imieniu swoim i organizatorów serdecznie zapraszam.

Ada Pałka





piątek, 6 maja 2016

Warsztaty rysowania anamorfoz - 8 czerwca 2016 r.

W dniu 8 czerwca br. planowe jest otwarcie wystawy "Perspektywa dziwaczna w Polsce. Wystawa starych druków, rękopisów i dzieł anamorficznych" (więcej informacji o wystawie TUTAJ). W ramach wydarzeń towarzyszących wernisażowi planowane są warsztaty z rysowania anamorfoz.



Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak w związku z ograniczoną liczbą materiałów i miejsc na sali prowadzone są zapisy.

W celu zapisania się na warsztaty należy wysłać maila na adres adamorfoza[at]gmail.com w tytule wpisując "wasztaty - zapisy" podając w treści maila Imię i Nazwisko, miejscowość, informacje czy jest się uczniem/studentem/nauczycielem oraz nazwa szkoły/uczelni (jeśli dotyczy).
W przypadku młodszych uczestników i grup zorganizowanych niezbędna jest obecność opiekuna. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc. Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak w przypadku młodszych uczestników będziemy prosić o pomoc w tłumaczeniu opiekunów/rodziców.

Na czym będą polegać warsztaty i jak je samemu poprowadzić można przeczytać TUTAJ.
Zapraszamy również nauczycieli, którzy chcą się "przeszkolić" i w przyszłości samemu prowadzić takie warsztaty dla swoich uczniów.

Strona wydarzenia z aktualnymi informacjami TUTAJ.

Sławomir Chrystow

Na czerwcowej wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej wśród dzieł współczesnych polskich artystów znajdą się prace Sławomira Chrystowa.

Artysta polsko-bułgarski, urodzony w 1976 roku w Warnie. Dyplom w pracowni drzeworytu na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką warsztatową. Dwukrotny laureat Grand Prix NGM w Krakowie, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, oraz Grand Prix w konkursie graficznym "En Busca del paraiso perdido" w Granadzie (Hiszpania) w roku 2015.

Sławomir Chrystow z anamorficznym dziełem "Para" (linoryt)


Sławomir Chrystow (o anamorfozie):
"Moja przygoda z anamorfozą, o ile można tak powiedzieć, zaczęła się dzięki drugiemu tomowi Archiwum wyobraźni, wydawnictwa "Słowo obraz terytoria", poświęconemu anamorfozie. Choć wcześniej już znałem portret dwóch ambasadorów Holbeina i anamorficzną czaszkę na pierwszym planie, nie wiedziałem tak naprawdę o anamorfozie nic. Dopiero lektura książki i pokazane w niej przykłady pobudziły moja wyobraźnię i otworzyły oczy na nieznany dotąd obszar, który, co tu dużo mówić, ogromnie mnie zafascynował. Robiłem więc próby, kreśliłem siatki deformacyjne, próbowałem nanosić na nie obrazy najstaranniej jak tylko mogłem, a gdy najmniejszy choćby sukces wynagradzał moje trudy cieszyłem się i nabierałem entuzjazmu do dalszych poszukiwań.[...]" (pełny tekst w katalogu wystawy)  

Inne anamorficzne dzieła artysty:

Sławomir Chrystow, Piknik lalek, linoryt, źródło


Sławomir Chrystow, Nieczystość, tempera jajowa na desce, źródło

Sławomir Chrystow, Ilustracja do Rękopisu znalezionego w Saragossie – Wielki Szejk,
akwarela i gwasz na papierze, źródło