Warty uwagi jest traktat Isaaca Newtona o optyce. Dokładnie wydanie traktatu „Optice sive de reflexionibus, refractionibus, inflexionibus et coloribus lucis, libri tres / auctore Isaaco Newton ...; latine reddidit Samuel Clarke” o adresie wydawniczym Lausannae & Genevae : sumpt. Marci-Michaelis Bousquet & Sociorum.
Cały traktat możemy znaleźć tutaj. Jednak nas najbardziej interesuje strona tytułowa. Na wydaniu z 1740 roku znajduje się na niej niewielka ilustracja.
Na samym środku widzimy postać, która przez specjalny wizjer obserwuje rzut perspektywiczny trapezu na płaszczyznę rzutowania wraz z zaznaczonymi włóknami wzrokowymi. Niżej dostrzegamy małego anioła, który w lustrzanym walcu obserwuje obraz anamorfozy refleksyjnej cylindrycznej, której niewyraźny kształt możemy dostrzec na dysku pod walcem. Z prawej strony inna postać ogląda pod dużym kątem obraz. Jest to przykład anamorfozy perspektywicznej, choć ciężko dostrzec co dokładnie przedstawia ta anamorfoza, to jednak zauważalne jest kilka plam, które mogę przypominać kształt czaszki (?).
Traktat ten możemy znaleźć miedzy innymi w Starych Drukach w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego pod sygnaturą 49916 oraz w Bibliotece Śląskiej sygnatura: 223722 II.
Bardzo podobne odwołania do perspektywy dziwacznej możemy znaleźć na rycinie Sébastiena Leclerca (1637-1714), pod tytułem „L'Académie des sciences et des beaux-arts dédiée au Roy : [estampe] / Seb. Le Clerc” z 1698 roku.
S. Leclerc "L'Académie des sciences et des beaux-arts"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz