czwartek, 31 marca 2016

Marcin Czaja

W czerwcu 2016 w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę "Perspektywa dziwaczna w Polsce. Wystawa starych druków, rękopisów i dzieł anamorficznych." Wśród licznych prac będzie można zobaczyć dzieła miedzy innymi Marcina Czai.

Urodzony w 1983r. Częstochowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom na Wydziale Malarstwa w 2011 roku, w pracowni prof. Jacka Waltosia. Obecnie asystent w pracowni malarstwa i rysunku pierwszego roku ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką projektową. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Marcin Czaja (zdjęcie prywatne)


Marcina Czaja (o swojej pracy):

W swojej pracy wykorzystałem rodzaj anamorfozy listwowej (en: channel anamorphosis), dzięki której podobnie jak w Ambasadorach Hansa Holbeina, mogłem uwzględnić wiele różnych punktów widzenia, a co się z tym wiąże, wiele różnych obrazów. Moim celem jest aby odbiorca odkrywał obraz, który zmienia się oraz na w pewien sposób “żyje” wraz z rzeczywistą zmianą pozycji odbiorcy.


Początkowe etapy tworzenia pracy na wystawę:

Elementy składowe podobrazia 

Elementy składowe podobrazia

 Sklejone podobrazie 


Zapraszamy serdecznie na wystawę w celu zobaczenia końcowego efektu. Więcej o samej wystawie TUTAJ.


Inne dzieła artysty:

Marcin Czaja, Autoportret 


Marcin Czaja, Magda 

Marcin Czaja,Głowa 


Marcin Czaja, Rytm




środa, 23 marca 2016

RYSZARD PAPROCKI (RYHO)

Współcześnie dużą popularnością cieszą się anamorfozy perspektywiczne rysowane lub malowane na chodnikach, jezdniach czy placach, zwane popularnie „rysunkami 3D” lub „malowidłami 3D”. Polakiem tworzącym takie dzieła w przestrzeni urbanistycznej jest Ryszard Paprocki, jego prace możemy podziwiać między innymi w Krośnie, Wieliczce i w Niedzicy.

Na rysunku 1 mamy anamorfozę „Moc żywiołów” namalowaną na tamie w Niedzicy wraz z pomiarami autora. Na rysunku 2 mamy widok dzieła z lotu ptaka (oba zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości autora). [1]


Rys. 1. Ryszard Paprocki „Moc żywiołów"- widok główny




Rys. 2. Ryszard Paprocki „Moc żywiołów" - rzut poziomy


Wszystkie etapy powstawania takiego dzieła będzie można zobaczyć w dniu wernisażu wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej "Perspektywa dziwaczna w Polsce", 8 czerwca 2016 r. W ciągu całego dnia Ryszard Paprocki wraz z Zofią Szczęsną na odpowiednio przygotowanej podłodze w sali wystawowej będą tworzyć na oczach przechodniów i zwiedzających ogromnych rozmiarów anamorfozę perspektywiczną. Będzie to też możliwość porozmawiania z artystami i wypytania ich o wszelkie szczegóły.
Więcej informacji w maju.

Rys.3. Ryszard Paprocki i Zofia Szczęsna 
w trakcie opracowywania projektu "malowidła 3D"



RYSZARD PAPROCKI pseud. RYHO (o sobie):

architekt, artysta malarz

Urodzony w 1963 roku w Łękach Górnych na Podkarpaciu.

W latach 1983­1989 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom w 1989 roku (promotor dyplomu: prof. Witold Korski). W roku 1989 podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w 1993 roku w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Juliusza Joniaka oraz w pracowni malarstwa ściennego prof. Józefa Ząbkowskiego.

Działalność w dziedzinie kompozycji anamorficznych [tzw. 3D Street Art]:

Od roku 2011 realizuje wielkoformatowe kompozycje anamorficzne. Jest autorem malowideł anamorficznych: "MOC ŻYWIOŁÓW" na koronie zapory wodnej w Niedzicy (2011), „SOLNY ŚWIAT” na rynku w Wieliczce (2012), „THE UNDERGLASS” w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Malowidło w czasie realizacji było monitorowane w trybie online w internecie. Równocześnie był prowadzony wieloodcinkowy blog o anamorfozie: theunderglass.blogspot.com , 2013. ), „GRA” w pasażu Schillera w Łodzi (malowidło zrealizowane w ramach Fundacji Urban Forms jako tymczasowe, obecnie nie istnieje, 2013), „5 KOMPOZYCJI” w Szanghaju (Chiny, 2015). W roku 2014 zrealizował anamorficzny happening streetartowy przed krakowskim klubem Piękny Pies. Autor wielkoformatowego muralu anamorficznego „LEGENDA GLIWICKA” w Gliwicach (2014). Wielokrotnie opracowywał i wystawiał w przestrzeni publicznej anamorficzne kompozycje eventowe m.in. dla takich firm i instytucji jak: Algida, Lech Premium, Greenpeace, Audi, Grupa Azoty...

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem monumentalnym, architekturą, rzeźbą i architekturą ogrodów. Uprawia abstrakcjonizm, instalacje, sztukę w przestrzeni publicznej... W dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych.

Prace w wielu zbiorach prywatnych i państwowych w Kraju i za granicą.



[1] Ada Pałka „Tworzenie obrazów anamorficznych – propozycja warsztatów”, Tom 3 (2013), "Matematyka w przyrodzie i sztuce - matematyka, przyroda i sztuka w kształceniu powszechnym", Wydawnictwo Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.